Sık Sorulanlar

Yeni Soru
Tümü Fatura İade Ve Değişim Sipariş Teslimat Ödeme Ön Sipariş

Kargo ile teslimi yapılan siparişlerin, tamamı faturaya göre ve fatura ile kargo firmasına teslim edilmektedir.
Resmi faturalarımız yollanan siparişinizin ayrılmaz bir parçasıdır.
Faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşeti içinde size ulaştırılmaktadır.
Herhangi bir nedenden dolayı kargo firması tarafından bu cep içerisinde bulunan fatura size teslim edilmez ise lütfen kargo yetkilisine hatırlatınız ve ısrarla isteyiniz.
Tüm taleplerinize rağmen teslim edilemeyen fatura için lütfen tutanak tutturunuz ve bize bildiriniz. En kısa zmanda kargo firmasının bulması veya aslı gibidir kaşeli bir kopyası tarafımızdan size yollanacaktır.

Sitemizden verdiğiniz siparişinizde bulunan ürünler size ulaştığında kargo görevlisi yanınızdayken isterseniz teslim fişini imzaladıktan sonra kargo paketini açıp kontrol edebilirsiniz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık ya da eksiklik sözkonusu ise kargo tutanağı hazırlatarak bize geri gönderebilir ya da bilgi verebilirsiniz.
Bu gibi durumlarda kargo görevlisi ile herhangi bir sorun yaşarsanız bize hemen bilgi vermenizi rica ederiz. Tarafımızdan gerekli müdahale en kısa sürede yapılacak ve sorununuz çözüme kavuşturulacaktır.

Eğer ürün kutusu size hasarlı ya da deforme olmuş olarak ulaştı ise paketi teslim almayarak doğrudan bize geri gönderebilirsiniz. Teslimat sonrası paketin hasarlı olduğunu farkettiyseniz kargo görevlisine tutanak hazırlatarak bize göndermeniz gerekecektir. Ürünler bize ulaştığında sorununuz kayıtlarımıza işlenecek olup, en kısa sürede yeni ürünleriniz size gönderilecektir.

Ön Sipariş bir ürün stoklarımıza ulaşmadan verilen siparişe denir.

Ön Sipariş ürünlerin teslimat tarihleri o ürünün detay sayfasında Tahmini Stok Tarihi olarak yazmaktadır.
Sitemizde almak istediğiniz bir ürün, Ön Sipariş seçeneği ile bulunuyor. Bu ürünün tahmini teslimat tarihi de bulunduğunuz tarihten 2 ay sonrası olarak belirtilmiş. Eğer ürüne Ön Sipariş verip ödemesini gerçekleştirirseniz, ürün 2 ay sonra stoklarımıza giriş yaptığı anda hiç bekletilmeden tarafınıza gönderilir.

Evet, Ön Siparişinizi verdiğiniz anda kartınız işleme alınır veya alımınızı banka transferi ile yapmayı tercih ettiyseniz bu transferin detayları gün içerisinde firmamıza telefon veya e-posta yolu ile bildirilmelidir. Aksi takdirde siparişiniz otomatik olarak iptal edilmektedir.
Ödemenin sipariş verildiği anda alınması piyasaya sürülecek ürünün fiyat artışından etkilenmemeniz içindir. Bildiğiniz üzere ürünlerin çoğunun stokları ürün daha piyasaya çıkmadan önce tükenmektedir. Bu durum bazı ürün fiyatlarının aşırı derecede yükselmesine neden olmaktadır ve siz müşterilerimizin bu artışlardan etkilenmemesi için sitemizde Ön Sipariş Sistemi uygulanmaktadır.

Biliyorsunuz ki sitemizde satılan ürünlerin çoğunun üretim limiti vardır, üretici firmalar en fazla belirtilen limit adedi kadar üretim yapabilirler. Lisans sahibi firmalar tarafından bu üretim limitleri kontrol edilir ve asla belirtilen üretim limitinden daha fazla üretim yapılamaz.
Ön Sipariş vererek, stoklarımıza ulaşacak stok adedi içinden verdiğiniz sipariş adedi kadar satın alma garantisine sahip olursunuz. Kısacası, stoklarımıza ulaşacak adetler arasından sipariş verdiğiniz adet kadarı size ayırılır.
Bunun dışında bazı ürünlerde erken sipariş vermek sizlere ekstra indirimler sağlamaktadır. Örneğin, bir üründe %10 ön sipariş indirimi olabilir; bu indirim ürün stoklarımıza girdiği vakit iptal edilir.

Ön Siparişli ürünlerde Sepete Ekle butonu yerine Ön Sipariş Ver butonu bulunmaktadır.

Siparişiniz kargo görevlisi tarafınızdan size ulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapmanız ve herhangi bir hasar durumunda `Hasar Tespit Tutanağı` hazırlatmanız gerekmektedir. Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer husus kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır. Örneğin, `Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır.` gibi bir tutanak, ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişim esnasında problem yaratmaktadır. Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız.

(Örn : Ürün elime ulaştığında kontrol edilmiş ve hasarlı olduğu görülmüştür. )

Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir. Eğer kargo şubesinden gerekli yardımı alamaz iseniz bize bilgi vermenizi rica ederiz.

Kargo görevlisine tutanağı hazırlatarak ürünü bize ulaştırmanız sonucunda, değişim işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

ÖNEMLİ : Elinize hasarlı ulaşan ürününüzü size teslimatı yapan anlaşmalı kargo firması ile bize göndermelisiniz.

Sitemizden vermiş olduğunuz siparişleriniz kargoya teslim edildiklerinde, sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize siparişiniz ile ilgili kargo gönderi bilgileri otomatik olarak gönderilmektedir.

Bu bilgi e-maili yardımı ile, ürününüzün ya da ürünlerinizin kargoya ne zaman teslim edilmiş olduğunu öğrenebilmektesiniz.

Ayrıca sitemize üyelik bilgilerinizi girdiğinizde, Hesabım bölümünde yer alan siparişlerim linkinden gerekli bilgilere beklemeden ulaşabilirsiniz.

Yatırmış olduğunuz ödeme hesaplarımıza geçtiği anda siparişiniz işleme alınmaktadır. Eğer siparişinizdeki ürünlerin tedarik aşamasında herhangi bir problem yaşanırsa, ürünle ilgili tüm bilgiler mağaza yetkililerimizce sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize gönderilmektedir. Satın aldığınız ürün 2 iş günü içinde size ulaştırılmak üzere anlaşmalı olduğumuz kargo firmasına teslim edilmektedir.